دانلود تحقیق ناباروری

Word 39 KB 31125 7
مشخص نشده مشخص نشده علوم پزشکی - پیراپزشکی
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • ناباروری هم مردان و هم زنان را در سنین باروری ،‌ در سراسر دنیا مبتلا می کند و باعث رنج زیاد زوجها و قطع نسل می شود . فراوانی آن به درستی معلوم نیست و در یک ناحیه به ناحیه دیگر تفاوت می کند . تقریباً ۸ تا ۱۰ درصد زوجها با مشکلات ناباروری روبرو هستند . علل ناباروری در حدود ۴۰ درصد موارد مربوط به مردان ، ۵۰ درصد موارد مربوط به زنان و در ۱۰ درصد موارد نامشخص است . حدود ۵۰ تا ۸۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند . ناباروری سابقه تاریخی دارد و روایت آن در قرآن مجید ، انجیل و تورات هم آمده است . از جمله ساره زوجه حضرت ابراهیم ( ع ) مدتی نازا بوده است و بعدها خداوند فرزندی به آنها عطا کرد .

  بنا به تعریف ،‌ به زوجی که تا ۲ سال بدون جلوگیری از بارداری ، بچه دار نشوند ، نازا می گویند .
  فراوانی و علل نازائی در بین کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه تفاوت زیادی دارد . مثلاً علت نازائی زنان در کشورهای افریقائی به علت بسته بودن لوله های رحمی (‌به دلایل بیماریهای مختلف ) ۴۲ درصد و در کشورهای پیشرفته ۱۱ درصد است . در بیست سال اخیر مشخص شده است که عفونتها یکی از عوامل عمده نازائی هستند . توانائی تولید مثل یکی از اجزاء اصلی سلامت است . نازائی ممکن است سلامت جسمانی زوجها را تهدید نکند . اما مطمئناً اثرات جدی روی سلامت روانی و اجتماعی زوج نازا دارد .

  از نقطه نظر بهداشت عمومی ، مهم است که بدانیم نازائی مادرزادی و یا اکتسابی است . مطمئناً زوجهای نازایی وجود دارند که نمی توان از نازائی آنها جلوگیری کرد و یا علت آن را تشخیص داد .

  شایع ترین و مهم ترین علت نازائی اکتسابی ،‌عفونت های لگنی هستند که حاصل بیماریهای مقاربتی ، سقط غیربهداشتی و یا عفونت های دوران زایمان و بعد از آن هستند . تمامی این بیماریها قابل پیشگیری هستند .

  با وجود اینکه فراوانی عفونت درمردان نابارور کم گزارش شده است ، ولی سابقه یک بیماری مقاربتی در مرد باعث افزایش خطر نازائی در همسر او می شود . تجارب نشان می دهد که عدم توجه به عفونت و بخصوص سابقه بیماریهای مقاربتی در مردان ، باعث به تعویق افتادن و یا عدم موفقیت در درمان زوجهای نازا می شود . بنابراین توصیه می شود که سابقه وجود عفونت در مردان از پزشک مخفی نشود .

  همیشه پیشگیری از درمان ارزانتر ، مناسب تر و مؤثرتر بوده است . بخصوص در مورد نازائی ، در صورتیکه پیشگیری نشود ، ممکن است درمانی هم وجود نداشته باشد . به عنوان مثال در مورد بیضه های نزول نکرده که در داخل شکم مانده اند ، در صورتیکه درمان جراحی در حدود سن ۲۰ ماهگی انجام نگیرد ، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و مرد نازا می شود . یا در مورد عفونتهای دستگاه تناسلی زنان که در صورت عدم پیشگیری و درمان ،‌ باعث بسته شدن لوله های رحمی شده و زن نازا می شود . آشنایی زوجها با مباحث نازائی باعث می شود که زن و مرد در وقت مناسب به پزشک مراجعه کنند وبدون اضطراب و یا ناامیدی ، به درمان خود امیدوار باشند .
  ناباروری در مردان

  مردم بر اساس یک عقیده ناروا ، در گذشته زنان را مسئول ناباروری می دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج این عقیده بودند . در صورتی که مردان نابارور ، باعث ناباروری حدود ۴۰ درصد از زوجها هستند . بنابراین زوجهای نابارور باید هم زمان مورد بررسی و معاینه و آزمایش لازم قرار گیرند .

  بررسی مردان آسان تر ،‌ ارزان تر و سریعتر به نتیجه می رسد ، ولی درمان آنها مشکل تر است و اغلب با بن بست روبرو می شود . بعلاوه علم ناباروری در مردان به اندازه ناباروری در زنان پیشرفت نکرده است . ولی در دهه گذشته در این رشته نیز پیشرفتهای قابل توجهی صورت گرفته است .

  مهمترین عضو دستگاه تناسلی مردان ،‌بیضه است که دو کار اصلی می کند :

  اول ، ساختن اسپرم ( نطفه ) برای تولید مثل

  دوم ، ساختن هورمون مردانه برای ایجاد میل جنسی و حفظ قدرت مردانگی

  هر دوی این حرکات تحت کنترل و فرمان غده ای در مغز هستند .

  عمدتاً در مردان کار اول بیضه که تولید اسپرم است ، مختل می شود . ولی خوشبختانه سلول های تولید کننده هورمون مردانه خیلی مقاوم هستند . کاهش میل جنسی به سادگی ایجاد نمی شود ،‌مگر در مواردی که کار بیضه ها به دلیل بعضی بیماری های شدید ، خیلی مختل شود .


  بررسی مرد نابارور

  نکاتی که در بررسی ناباروری مردان اهمیت دارند و آگاهی از آنها هم به پزشک و هم به بیمار کمک می کند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتیاد و نوع آن ، سابقه بیماری ، سابقه فامیلی ، مدت ازدواج ، وضعیت ازدواجهای قبلی ، وضعیت موهای سر و صورت ، بررسی تیروئید ،‌بزرگی پستانها ، وضعیت رویش موهای بدن و بالاخره وضعیت دستگاه تناسلی ( اندازه بیضه ، محل قرار گرفتن بیضه ها ، آلت ، ترشحات مجرا و بخصوص واریس بیضه ها ) .

  عوامل یاد شده دربالا می توانند در روند ناباروری اثر بگذارند و تمام آنها در معاینات پزشکی مشخص می شود .

  بیضه ها بطور طبیعی در کیسه بیضه ها قرار دارند ، ولی در صورت بیماری ممکن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدی که گاه بیضه ها داخل شکم واقع می شوند . این حالت بیضه پنهان نامیده می شود . در صورت عدم درمان مرد ، نابارور می شود . باید قبل از سن ۲۰ ماهگی این بیضه ها پائین آورده شوند تا باروری حفظ شود . تعداد زیادی از کودکان به علت عدم توجه به این وضعیت عقیم شده اند . البته باروری در کسانی که فقط یک بیضه آنها بالا بوده و در جای خود نبوده ، مشاهده شده است .

  در بعضی از بیماریها بیضه ها کوچک شده ، قوام آنها سفت می شوند . در پاره ای از بیماریها ممکن است بیضه ها نرم و قوام طبیعی خود را داشته باشند . معاینه توسط خود مرد هم تا حدی به تشخیص کمک می کند . ممکن است بیضه ها طبیعی باشند ، ولی به دو دلیل عمده زیر نازایی وجود داشته باشد :

  • انسداد راه خروج اسپرم ؛ این حالت ممکن است اکتسابی و در اثر عفونت باشد و یا بطور مادرزادی راه های عبور منی ( مجاری منی بر ) وجود نداشته باشند .

  • اختلال ژنتیکی ؛ که در ژن تولید کننده اسپرم وجود دارد .

  واریس بیضه ( واریکوسل ) هم یکی از علل ناباروری است و اگر مرد دخانیات هم مصرف کند ، اثرات سمی سیگار و واریس بیضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشکال مواجه می سازد .

  ضربه های مغزی و بیماریهای دستگاه ادراری تناسلی بخصوص بیماریهای مقاربتی ، عفونتهای بیضه ، ضربه های بیضه ، تومورها هم ممکن است باعث ناباروری شوند . 

دانلود تحقیق دوران بارداری

دوران بارداري : لزوم ورزش • ورزش‌ منظم در دوره بارداري در پيشگيري از برخي عوارض زايمان موثر است • انجام ورزش‌هاي منظم در طي بارداري، طول مدت مرحله دوم زايمان را کوتاه مي‌کند. تاثير برنامه آموزشي ورزش منظم بر پيامد حاملگي هر خانم باردار تغي

دانلود مقاله دوران بارداری

دوران بارداري : لزوم ورزش ورزش‌ منظم در دوره بارداري در پيشگيري از برخي عوارض زايمان موثر است انجام ورزش‌هاي منظم در طي بارداري، طول مدت مرحله دوم زايمان را کوتاه مي‌کند. تاثير برنامه آموزشي ورزش منظم بر پيامد حاملگي هر خانم ب

دانلود تحقیق مروری بر علل نا باروری در زنان و مردان

در اکثر فرهنگ ها از ارزش بالایی برخوردار است و آرزوی بچه دار شدن یکی از اساسی ترین محرک های انسانی است. بارداری و مادر شدن، برای زنان از پایه های تکاملی هستند و در فرهنگ ما شدیداً مورد تاکید قرار گرفته اند. اگر تلاش در جهت بچه دار شدن با شکست مواجه شود می تواند به تجربه احساسی مخربی تبدیل گردد. ناباروری به عدم وقوع بارداری با وجود ۱۲ ماه مقاربت صحیح بدون استفاده از روش های ...

دانلود تحقیق علل ناباروری

علل ناباروری ناباروری را این طور تعریف کرده اند: ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری. ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود. علل ناباروری می تواند مربوط به زن یا مرد یا هر دو باشد. حدود 40% از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوج ها نیز عامل ناباروری مشخص نیست. به ...

دانلود مقاله تشخیص ژنتیکی قبل از لقاح

موضوع اصلي : تشخيص ژنتيکي قبل از لقاح PGD مي تواند روي گياهک تخم پيش از انتقال آن انجام شود . يک آزمايش شبيه اما کلي به نام هاپلوتپين قبل از لقاح صورت گرفت. FCSI يک توسعه اخير مربوط به Lrf است که اجازه مي دهد اسپرم مستقيما به تخم منتقل شود . اين

دانلود مقاله رفع مشکلات ناباروری در گاوهای شیری

رفع مشکلات ناباروري در گاوهاي شيري بسياري از توليد کنندگان در موقعيت هاي مختلف با مشکلاتي در عملکرد توليد مثلي گله خود روبرو مي شوند.زمانيکه راندمان توليد مثلي گله افت مي کند،توليد کننده بايد براي شناسايي علل امر و يافتن راه حل،با دامپزشک گله،ک

دانلود تحقیق نا باروری

تعریف: ناباروری وضعیتی رایج اما اغلب قابل درمان است. از هر 6 زوج یک زوج مبتلا می‌گردند.هر چه سن بالاتر باشد شیوع این حالت بیشتر است. روال این است که اگر یک زوج به مدت یک سال برای باروری همت نمایند. ولی به نتیجه نرسند نابارور قلمداد می‌شوند اگرچه استثنائات زیادی نیز بر این قانون وجود دارد. در جهت بالا بردن شانس حاملگی لازم است که زوج بدانند چه زمانی بهترین وقت درخواست کمک است. ...

دانلود تحقیق فراوانی و توزیع جهش های ژن CFTR در جهان

فراوانی و نوع جهش های CFTR بر حسب شرایط جغرافیایی و نژادی متفاوت است [ ] به دلیل تنوع و فراوانی جهش های ژن CFTR [] ، اطلاع داشتن از توزیع و نوع جهشهای این ژن در یک جمعیت برای طراحی یک روش مولکولی مناسب جهت تشخیص ژنتیکی CF GHCL HSJ. []. شایعترین جهش ژن CFTR, F508 می باشد که 70 درصد کروموزوم های CF [] و به عبارتی حدود کل جهش های CF را در بر می گیرد []. Morral و همکارانش []، با ...

دانلود تحقیق کنترل جمعیت و تنظیم خانواده

مقدمه: تنظیم خانواده مجموعه اقداماتی است که افراد و زوجها را یاری میدهد تا از داشتن فرزند ناخواسته جلوگیری کنند و فاصله بین فرزندان را خود تنظیم نمایند. آموزش و مشاوره ، تامین وسایل جلوگیری از حاملگی و دسترسی آسان به آن و کمک به کسانی که دچار ناباروری هستند و آموزش خانواده ها درباره فرزندان از جمله خدماتی هستند که بهداشت باروری را شامل میشوند. شناخت رشهای مختلف جلوگیری ازبارداری ...

دانلود تحقیق دیابت دوران بارداری، ضریب هوشی را کاهش می دهد

آسيب هاي مغزي و کاهش ضريب هوشي در سنين بالا، ناشي از عوارض ديابت در دوران بارداري است. دکتر محسن خوش نيست، فوق تخصص غدد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين مطلب، اظهار کرد: مهمرتين عارضه ديابت در دوران بارداري، افزايش وزن جنين يا

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول